دانستنی ها

همه چیز درباره برند گپ

گپ یک برند آمریکایی است که به تولید انواع لباس زنانه و مردانه، کیف و کفش می پردازد. این شرکت در حال حاضر سومین تولیدکننده بزرگ عمومی پوشاک در سطح جهان پس از ایندیتکس و اچ اند ام می باشد و طبق آمارها تا سپتامبر 2008 بیش از 130 هزار نیروی انسانی و 3727 فروشگاه در سطح جهان را در اختیار داشته است. دونالد و دوریس فیشر، زن و شوهری اهل کالیفرنیا مؤسسان این شرکت بوده اند و در حال حاضر فرزند آنها رابرت مسئولیت ریاست مجموعه را بر عهده دارد. نام این شرکت به عبارت «شکاف نسل ها» اشاره دارد، موضوعی که در هنگام افتتاح آن به شدت مورد توجه قرار گرفته بود. این برند حضور فعالی هم در منطقه خاورمیانه دارد و با وجود اینکه فاقد نمایندگی رسمی در ایران است، فروشگاه های متعددی در امارات و عربستان سعودی در اختیار دارد.

تاریخچه برند گپ

گپ در سال 1969 میلادی به دست دونالد و دوریس فیشر تأسیس شد. دونالد که در کار معاملات تجاری املاک و به خصوص فروشگاه بود، با مشاهده مدل تجاری لیوایز (یکی از تولیدکنندگان برتر البسه جین در جهان) تصمیم گرفت که ساختار مشابهی ایجاد کند. او با مدیریت لیوایز تماس گرفت و کار خود را با راه اندازی یک فروشگاه کوچک در سان فرانسیسکو آغاز کرد. شرط استفاده ا مدل تجاری شرکت مذکور این بود که فیشر باید متعهد به فروش محصولات آنها در فروشگاه خود می شد.

دومین فروشگاه فیشر در 1971 در سن ژوزه آغاز به کار نمود و از این زمان برند گپ به مرور رشد کرد. تنها طی دو سال پس از آن شرکت به 25 فروشگاه در نیمه شرقی ایالات متحده دست یافت. این رشد سریع تا اوایل سال های دهه 2000 میلادی هم ادامه پیدا کرد و پس از مرگ دونالد فیشر در سال 2009، فرزندش رابرت ریاست شرکت را عهده دار شد. رابرت فیشر همچنان به عنوان رئیس این برند فعالیت می کند، گرچه مدیریت عامل آن به دفعات دچار تغییر شده است و طی آخرین تغییر آن سونیا سینگال در مارس 2020 هدایت اجرایی شرکت را به دست گرفته است.

تاریخچه برند گپ

برند گپ در دوران مدرن

به عنوان بزرگترین تولیدکننده پوشاک آمریکایی، این شرکت با دارا بودن بیش از 2700 فروشگاه در ایالات متحده و بیش از 1000 فروشگاه در سطح جهان یکی از برندهایی است که در هر گوشه و کنار جهان می توان نام آن را مشاهده نمود. در حال حاضر این شرکت خارج از خاک آمریکا به طور مستقیم در کشورهای کانادا، ژاپن، فرانسه، انگستان، ایتالیا، ترکیه، کره جنوبی، هند، اندونزی، امارات، کویت، عربستان سعودی، مالزی، فیلیپین، قطر، بحرین، استرالیا و بسیاری کشورهای دیگر به فروش محصولات خود می پردازد. حتی در ایران نیز با واسطه هایی که وجود دارد شاهد واردات فراوان از این برند هستیم.

این برند در مقایسه با نام هایی همچون آرمانی و ورساچه کمتر حس و حال لاکچری داشته و بیشتر برای استفاده عموم مردم طراحی شده است. با این وجود، سادگی و ترکیب رنگ جذاب به امضای آن بدل شده است. به خصوص در مورد هودی ها به کرات شاهد تولید محصولات مشابه تقلبی از روی طرح های این شرکت هستیم. در حال حاضر شش زیرشاخه مختلف در این شرکت وجود دارد که مستقیماً زیر نظر مدیریت مرکزی فعالیت می کنند.

از اوایل سال 2021 میلادی خبرهایی مبنی بر تلاش شرکت به منظور کوچکتر کردن خود به گوش می رسد. این امر که به ضرر و زیان فراوان ناشی از دسترسی آسان به محصولات در سطح جهان و در نتیجه پخش شدن بیش از حد سود فروش برمیگردد، می تواند در درازمدت بدهی های شرکت را کاهش داده و مسیر رشد آن را هموار نماید.

محصولات تولیدی گپ

تمرکز این برند بر روی تأمین البسه برای گستره وسیعی از کاربران بوده است و به ندرت پیش آمده که به محصولاتی همچون مواد آرایشی و ساعت وارد شود، امری که در میان رقبای لاکچری آن مانند ورساچه و پرادا به کرات دیده شده است. در حال حاضر محصولاتی که تحت این نام به فروش می رسند عبارتند از:

 

  •  لباس زنانه شامل لباس مجلسی، شب، مایو، لباس زیر، تیشرت، پیراهن، دامن، شلوار، کت و کاپشن، کیف و کفش
  •  لباس مردانه شامل کت و شلوار، پیراهن، تیشرت، کاپشن، هودی، مایو، لباس زیر، کیف و کفش
  •  البسه سایز نوجوانان در دو نوع دخترانه و پسرانه
  •  البسه کودک و نوزاد در انواع و طرح های مختلف
  •  البسه دوران بارداری به خصوص انواع دامن، پیراهن، تیشرت و لباس مجلسی

خبرهایی از ورود این برند به حوزه جواهرات و زیورآلات هم به گوش می رسد، اما هنوز حضور آن در این بازار جدی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.